INFORMACJA

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
16 maja 2020

Burmistrz Miasta i Gminy w Koniecpolu  informuje o możliwości szybszego i sprawniejszego uzyskania odpisu aktu stanu cywilnego w rozszerzonej wersji e-usługa. Usługa ta umożliwia wnioskowanie online o odpis aktu stanu cywilnego. Dzięki tej funkcji odpis aktu stanu cywilnego można uzyskać od ręki – w wersji elektronicznej. Dokument jest generowany bezpośrednio z Systemu Rejestrów Państwowych (SRP), a następnie automatycznie przesyłany na skrzynkę wnioskodawcy Mój Gov.

UWAGA!

ODPIS, KTÓRY MOŻNA UZYSKAĆ DROGĄ  ELEKTRONICZNĄ, BĘDZIE MIAŁ MOC PRAWNĄ TYLKO W WERSJI ELEKTRONICZNEJ I NIE NALEŻY GO DRUKOWAĆ.

Jak uzyskać odpis aktu stanu cywilnego w wersji elektronicznej?

Aby zawnioskować o odpis, a później dostać go w wersji elektronicznej, trzeba posiadać profil zaufany lub e-dowód i czytnik, co potwierdzi tożsamość wnioskodawcy.

Wnioski składa się na stronie https://www.gov.pl/.

Automatyczne otrzymanie odpisu oznacza w praktyce, że dokument zostanie wygenerowany bezpośrednio z Systemu Rejestrów Państwowych, a następnie przesłany na skrzynkę wnioskodawcy, bez udziału urzędnika.

W Systemie Rejestrów Państwowych obowiązkowo rejestrowane są akty od 2015 roku - ich odpisy są dostępne od ręki.

Stale prowadzona jest też migracja do systemu starszych aktów stanu cywilnego, a także proces tworzenia w systemie jednoznacznej relacji rodzic – dziecko.

Kto może uzyskać odpis aktu stanu cywilnego?

  • odpis aktu musi dotyczyć wnioskodawcy, jego dzieci, małżonka lub rodziców,
  • system - w trakcie wypełniania wniosku - musi potwierdzić, że możliwe jest automatyczne wydanie odpisu; chodzi o informację, czy akt jest zdigitalizowany, jawny i bez założonej blokady wydawania,
  • płatności za odpis należy dokonać online.

Ważne!
Jeśli system nie wyda odpisu automatycznie, to wnioskodawca i tak go otrzyma, w terminie nieco późniejszym, z Urzędu Stanu Cywilnego, który przechowuje dany akt.

Za uzyskanie odpisu trzeba zapłacić, tak jak za odpisy papierowe:

  • 22 zł – za odpis skrócony aktu stanu cywilnego,
  • 33 zł – za odpis zupełny aktu stanu cywilnego.

Link do informacji: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-odpis-aktu-stanu-cywilnego-urodzenia-malzenstwa-zgonu

Galeria

  • Powiększ zdjęcie