Uwaga – niskie temperatury!

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
26 lutego 2018

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega przed silnym mrozem, który nadal prognozowany jest w najbliższych dniach w województwie śląskim. W nocy temperatura lokalnie może sięgać nawet - 16 stopni Celsjusza.

Z takimi niskimi temperaturami nie ma żartów. Najbardziej zagrażają osobom bez odpowiedniej opieki, bezdomnym, samotnym, starszym i dzieciom.

Powodem zagrożenia w takiej sytuacji może być nie tylko ujemna temperatura, ale także pożar lub zatrucie tlenkiem węgla.

Jeśli w trakcie silnych mrozów zauważymy kogoś, kto wygląda na osłabionego, powinniśmy zainteresować się tą osobą. Podobnie powinniśmy zadbać o los sąsiadów, szczególnie starszych i samotnych. W przypadkach zagrożenia, możemy im udzielić pierwszej pomocy lub poinformować odpowiednie służby ratownicze.

Najlepiej w takich sytuacjach zadzwonić na jeden z następujących numerów alarmowych: 112 lub 998, 999, 997.

- W związku z dużymi mrozami, w minioną niedzielę,  na polecenie Burmistrza Ryszarda Suligi, Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Koniecpolu wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną przeprowadził około 20 wizyt domowych na terenie miasta Koniecpol i sołectw. Celem prowadzonej akcji było zapewnienie bezpieczeństwa potrzebującym, bezradnym, niepełnosprawnym i samotnym – powiedziała Edyta Wierzbińska – Kierownik Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

W trakcie odwiedzin sprawdzano warunki mieszkaniowe i poziom temperatury, czy nie zagraża życiu. W paru przypadkach w celu zabezpieczenia osoby przed ewentualnymi zdarzeniami zagrażającymi zdrowiu i życiu, konieczna była interwencja medyczna, Policji lub rodziny, którą informowano o warunkach życia osoby bliskiej i konieczności zapewnienia opieki.

Jedna z interwencji była szczególnie ważna, bo w pustostanie zastano osobę niepełnosprawną, która przebywała w zadymionym pomieszczeniu, używając w niewłaściwy sposób piecyka – dodała Edyta Wierzbińska.

 

Akcja zapewnienia bezpieczeństwa w czasie mrozów przeprowadzana była również przy udziale Komisariatu Policji w Koniecpolu, Radnych Rady Miejskiej, Sołtysów i Ochotniczej Straży Pożarnej Koniecpol II.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie OPS Koniecpol II

    OPS Koniecpol II