Dlaczego jajko i dlaczego kolorowe

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
31 marca 2018

Tradycja nakazuje, żeby wielkanocne śniadanie rozpocząć od podzielenia się jajkiem, które w wielu kulturach symbolizuje nowe życie.

Dla większości kultur jajko to symbol światła, słońca i płodności. Starożytni postrzegali je jako symbol tajemnicy życia, którą otaczano kultem. Zanim współczesna symbolika jaja dotarła do naszych czasów, była różnie interpretowana. Były czasy, kiedy jajka były rodzajem amuletu, rekwizytem wiedźm, znachorów i szamanów. Przez wieki były traktowane jako twór magiczny, który ma chronić, sprowadzać zdrowie i powodzenie.

Wspólne świąteczne śniadanie, przy którym gromadzi się najbliższa rodzina przy suto zastawionym stole zwykle zaczyna się od dzielenia jajkiem. W ogóle, oprócz potraw mięsnych, mazurków i wędlin na wielkanocnym śniadaniu muszą pojawiać się dania jajeczne.

Symbolika jajka w wielu kulturach jest taka sama.

Owalny kształt jaja wyraża nadzieję, która wykluwa się wraz z nowym życiem. W tradycji chrześcijańskiej jajko symbolizuje przezwyciężenie śmierci, triumf życia i dobra. Jest znakiem chrystusowego zmartwychwstania i ludzkiego zbawienia.

Zwyczaj dzielenia się jajkiem przy wielkanocnym stole w pewnym stopniu kojarzy się z wigilijnym opłatkiem. W niedzielę wielkanocną jajko jest rodzajem podarunku, który niesie ze sobą życzenie pomnażania sił witalnych. Do Polski ten zwyczaj przywędrował zapewne z Niemiec, ale korzenie tej tradycji sięgają Grecji i związanego z nią Kościoła Wschodniego.

Jedna z przypowieści biblijnych głosi, że Maria Magdalena, po zmartwychwstaniu Jezusa wróciła do domu, gdzie spostrzegła, że wszystkie jajka zmieniły kolor na czerwony. Od tego czasu ten kolor stał się symbolem Zmartwychwstania, jajko natomiast stało się jednym z ważniejszych symboli wielkanocnych.

(ewo)

Galeria

  • Powiększ zdjęcie