Gmina Koniecpol na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
14 maja 2018

„Obecność w takim miejscu to możliwość promocji gminy. Koniecpol nie będzie rozwijał się jeśli nie pokaże swojego potencjału na zewnątrz (…)”.

W dniu dzisiejszym - 14 maja - rozpoczęła się dziesiąta, jubileuszowa edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który potrwa do środy. Gminę Koniecpol na kongresie reprezentował burmistrz Ryszard Suliga.

To ważne wydarzenie gospodarcze odbywa się w Spodku oraz w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Kongresowe debaty zainaugurował panel pt. „Nasza nowa Europa”, którą moderował Jerzy Buzek. Uczestnicy dyskusji rozmawiali m.in. na temat tego jak będzie wyglądała w przyszłości Unia Europejska. W dyskusji brali udział: Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych, George A. Papandreu, były premier Grecji, Iveta Radičová, była premier Słowacji, Herman Van Rompuy, emerytowany przewodniczący Rady Europejskiej i premier Belgii w latach 2008-2009, Alexander Stubb, były premier Finlandii i minister finansów oraz wiceprezes zarządu Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

W poniedziałek odbyły  się też sesje związane z samorządem terytorialnym, a więc dyskutowano na tematy ważne dla gmin i ich rozwoju.

Udział w Kongresie stwarza możliwości do nawiązania efektywnej współpracy samorządów terytorialnych i gospodarczych. To również forum dyskusji i wymiany doświadczeń.

- Obecność w takim miejscu to możliwość promocji gminy. Koniecpol nie będzie rozwijał się jeśli nie pokaże swojego potencjału na zewnątrz. Już przestaliśmy się kojarzyć z kłopotami finansowymi i brakiem wody – stwierdził burmistrz Ryszard Suliga. Rozpoznawani jesteśmy jako gmina, która poradziła sobie sama z programem naprawczym, znacznie obniżyła zadłużenie i przy tym rozpoczęła inwestycje. Pomogły nam w tym fundusze zewnętrzne, w tym dotacje z Unii Europejskiej. Pierwsze wnioski o dofinansowanie na najpilniejsze zadania składaliśmy w konkursach, w latach 2015-2016. Kolejne w latach 2017 i w tym roku. Efekty już widać w postaci zrealizowanych zadań lub pozostających w fazie realizacji. Rok 2018 to rok inwestycji z najbardziej intensywnym etapem budowy. Te najważniejsze w tym roku będą też miały swój finał – podkreślił.

Każdy kongres to również możliwość przedstawienia oferty inwestycyjnej gminy i jej możliwości dla potencjalnych inwestorów.

(lbk)

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie